czwartek, 29 marca 2012

SYSTEMY ASEKURACJI BLOKU SKRZYDŁEM OBRONY



Ćwiczenie 1

Współpraca asekurującego blok ze strefy I z blokującym - obrońcą ze strefy IV. Dwublok w strefie II przeciw atakowi 5/2 (boisko A). Na boisku B trener spod siatki plasuje piłkę na wbiegającego na boisko obrońcę, który dogrywa ją do rozgrywającego. Ten wystawia piłkę (5/2) do strefy IV, którą atakujący zbija po skosie boiska (w cofniętego do obrony blokującego strefy IV) lub kiwa za blok.





Ćwiczenie 2

Współpraca asekurującego blok i obrońcy stref VI przy dwubloku przeciw atakowi 4/2 (boisko A). Na boisku B trener z głębi pola dorzuca piłkę do wbiegającego rozgrywającego, który plasuje ją do obrońcy, a dograną od niego piłkę wystawia (4/2) do strefy IV. Atakujący wykonuje zbicie wzdłuż bocznej linii boiska lub kiwnięcie za blok.





Ćwiczenie 3

Współpraca blokującego-obrońcy z obrońcą strefy VI przy bloku pojedynczym przeciw atakowi 4/2 lub B2. Trener dorzuca piłkę do wbiegającego rozgrywającego, który wystawia ją do ataku (4/2) do strefy IV lub (B2) do strefy II, Przy bloku przeciw atakowi 4/2, obrońca strefy VI przemieszcza się w prawo do linii bocznej boiska, a blokujący strefy IV cofa się do obrony. Analogiczny jest system organizacji działań zawodników przy bloku przeciw atakowi B2.




Ćwiczenie 4

Działanie atakujące i obronne zawodnika strefy IV. Cofnięty za linię pola ataku zawodnik strefy IV (boisko A) dogrywa piłkę do wbiegającego rozgrywającego, który po wystawie od niego (5/2) plasuje piłkę po skosie boiska na cofniętego od bloku zawodnika. Identycznie te same czynności wykonywane są przez zawodników na boisku B. Po obu stronach siatki przeciw atakom wykonywany jest dwublok. Założeniem ćwiczenia może być utrzymanie piłki w grze przez wielokrotne przejście jej nad siatką.